Dlaczego trzeba spać 8 godzin

Dla wielu osób 8 godzin snu to czysta abstrakcja. Szybkie tempo życia sprawia, że bardzo ograniczamy nasz sen. Wiele osób nie śpi nawet 6 godzin, a 8 wydaje się luksusem, którego nie można osiągnąć.
Oczywiście niektórzy potrzebują więcej niż 8 godzin snu, a w weekendy mamy skłonności do przesypiania nawet 10-12 godzin. Pamiętamy jednak, że nasz organizm nie lubi takich zmian. Chociaż w weekend bardzo często możemy pospać trochę dłużej, starajmy się nie zmieniać pory, gdy idziemy spać, bo potem w tygodniu będzie nam trudniej ściągnąć się z łóżka.
Wielu specjalistów zajmujących się problemem bezsenności i innych problemów ze snem podkreśla, że warto kłaść się w okolicach godziny 21-22, gdyż do północy nasz organizm reguluje się najszybciej, a pobudka powinna nastąpić około 6 rano. Niestety nasze tempo życia nam to uniemożliwia.
Musimy pamiętać, że zbyt długi sen też jest niezdrowy dla naszego organizmu, ale jeśli chcemy być wypoczęci i pełni energii nie możemy spać zbyt krótko, chociaż są też zwolennicy teorii, że człowiek nie potrzebuje więcej niż 4,5 godziny snu.

Previous post Zrezygnuj z palenia
Next post Rosnące kłopoty społeczeństwa