Jak zapobiec cukrzycy

Zbyt duża waga, siedzący tryb życia, obciążenie genetyczne, cukrzyca w ciąży – to czynniki, które mogą wywołać cukrzycą typu Rozwojowi choroby można zapobiec.
Przede wszystkim osoby w grupie ryzyka powinny kontrolować swoją wagę. Pomoże w tym obliczenie BMI oraz kontrola obwodu talii. Cukrzycy można zapobiec, stosując właściwą dietę. Powinna to być dieta złożona z dużej ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Dietę uzupełniamy nabiałem, chudym mięsem, rybami, jajkami, soją lub soczewicą. Wskazane są również tłuszcze pochodzenia roślinnego: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany. Warto wyeliminować z diety cukier lub zastąpić go słodzikiem. W profilaktyce cukrzycy nie powinno się zamiast cukru stosować miodu. Dziennie organizm powinien otrzymać 1200 kcal.
Oprócz diety ważna jest aktywność fizyczna. Każdego dnia powinno się na nią poświęcić od 30 do 40 minut. Sport pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, przyczynia się do spadku poziomu cukru, poprawia również samopoczucie.

Previous post Skąd się biorą problemy z cerą
Next post Żywienie dzieci