O tłuszczach w diecie

Większość z nas zjada każdego dnia zbyt dużo tłuszczy, które szkodzą zdrowiu. Nie możemy jednak tłuszczy całkowicie wykluczyć z codziennego jadłospisu, gdyż są rodzaje tłuszczy niezbędnych dla organizmu. Sztuka właściwego odżywiania się polega na tym, aby w diecie było, jak najmniej podnoszących poziom cholesterolu i powodujących nadwagę tłuszczy, za to więcej tłuszczy zdrowych.
Do niezdrowych tłuszczy należą przede wszystkim tłuszcze, które znajdują się w wysoko przetworzonej żywności (twarde margaryny dodawane na przykład do wyrobów cukierniczych) i tłuszcze zwierzęce.
Tłuszcze zdrowe to takie, które zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, a szczególnie kwasy omega 3, omega 6 i omega Źródłem tych kwasów są ryby morskie, oleje roślinne, niektóre owoce (awokado). Tłuszcze pochodzące z tych produktów zapewniają właściwe funkcjonowanie organizmu, a jednocześnie nie powodują nadwagi i nie podnoszą poziomu cholesterolu. Stosowanie diety ubogiej w zdrowe tłuszcze nie wyjdzie nam na zdrowie.

Previous post Zalety korzystania z sauny
Next post Celiakia a alergia