Czy sen wpływa na samopoczucie?

Zdrowy i wartościowy sen to najlepszy sposób na satysfakcjonujące samopoczucie. Jeśli zatem zależy nam na codziennej dawce energii, powinniśmy zadbać o swój dobowy wypoczynek. W tym celu musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak długość snu, godzina zasypiania czy specyfika naszej sypialni.
Optymalną dawką snu jest tryb ośmiogodzinny, które powinien zadowolić zarówno młodzież, jak i osoby w wieku dojrzałym. Seniorzy natomiast mogą nieco zmniejszyć lub zwiększyć jego długość, w zależności od kondycji zdrowotnej. Jeśli nasz organizm jest wyczerpany, na przykład na skutek ćwiczeń, powinniśmy zapewnić mu odpowiednio dłuższy odpoczynek. W przypadku godziny zasypiania najlepiej przestrzegać zasady odpoczynku rozpoczętego przed północą. Musimy także zadbać o jak najlepsze przewietrzenie naszego pokoju, ponieważ napływ świeżego powietrza pozwoli nam dość szybko zasnąć.
Jeśli będziemy bagatelizować znaczenie snu dla naszego organizmu, możemy skarżyć się na ciągłe poczucie zmęczenia. Co więcej, w dłuższej perspektywie może to doprowadzić nawet do depresyjnych stanów.

Previous post Jak podnieść odporność
Next post Wegetarianie dlaczego warto ?