Czym są składniki mineralne

Bez składników mineralnych nie może obejść się żadna tkanka i żaden ze znajdujących się w naszym organizmie płynów ustrojowych. Składniki mineralne są niezbędne do budowy tkanek, dzięki nim zachodzi w organizmie produkcja enzymów i hormonów.
Składniki mineralne są także niezbędne do zachowania w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej. Mimo że pełnią one tak kluczową rolę w organizmie ludzki organizm nie jest w stanie ich wytworzyć. Naszym więc zadaniem jest racjonalny sposób odżywiania się, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dostarczyć tych składników.
Niezbędne człowiekowi składniki mineralne zostały podzielone na dwie grupy: na makroelementy i na mikroelementy. Makroelementy są organizmowi potrzebne w większej ilości, mikroelementy w zdecydowanie mniejszej ilości. Do makroelementów należą: wapń, potas, sód, magnez, fosfor, żelazo, siarka i chlor. Mikroelementy to: mangan, miedź, fluor, selen, jod, cynk, kobalt. Dla organizmu szczególnie niebezpieczne są niedobory makroelementów.

Previous post Czego nie powinno zabraknąć w diecie
Next post Internetowe anonimowe rady