Do budowy komórek

Jednym z niezbędnych elementów do budowy zdrowych komórek naszego organizmu są białka. Złożone z aminokwasów są potrzebne zarówno w organizmie osób młodych jak i starszych. Białka można podzielić na zwierzęce i roślinne. Okazuje się, że białka zwierzęce są tymi najbardziej wartościowymi, zawierającymi komplet aminokwasów, niezbędnych w ludzkim organizmie.
Dietetycy zalecają taki skład codziennych pokarmów, który zawiera jednocześnie białka roślinne i zwierzęce. Ich bowiem połączenie jest idealne dla organizmu. Jeśli będziemy korzystali tylko z białka roślinnego do budowy komórek, to okazuje się, że tylko jego część może być zużyta. Pozostała, odkłada się w postaci zapasowego materiału energetycznego, czyli tłuszczu. Osoby młode powinny spożywać oba typy białka w proporcji 1: W przypadku dorosłych białka roślinnego może być dwa razy więcej.
Jak to wygląda w codziennej diecie? Otóż jemy porcję mięsa z ziemniakami i surówką, albo chleb z jajkiem i szynką. Tak skomponowany posiłek w pełni zabezpiecza zapotrzebowanie organizmu na białka.

Previous post NNKT – dlaczego warto je spożywać i gdzie można je znaleźć?
Next post Gdy za długo siedzisz przed komputerem