Dostarczanie pożywienia zdrowego

Co powinno dostarczać nam pożywienie
Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zapewniają różne składniki nazywane składnikami odżywczymi. Wśród składników odżywczych są takie, które w ograniczonym zakresie organizm wytwarza sam wykorzystując do tego celu związki zawarte w pożywieniu. Większość składników odżywczych musi więc pochodzić z pożywienia. Do składników odżywczych, których potrzebuje organizm należą: węglowodany, tłuszcze, białko, witaminy i składniki mineralne. Każdy z nich pełni w organizmie inną rolę.
Węglowodany i tłuszcze dostarczają energii, białko służy do budowy, rozwoju i regeneracji tkanek, jedne ze składników mineralnych pełnią funkcje zbliżone do białek, jeszcze inne razem z witaminami odgrywają kluczową rolę w przemianach chemicznych zachodzących w organizmie. Zbilansowana i racjonalna dieta powinna dostarczać wszystkich tych składników, choć każdy w innych proporcjach.
Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki żywieniowe uzależnione jest między innymi od wieku, płci, ogólnego stanu zdrowia i wykonywanej pracy.

Previous post Stosunek do siebie i świata
Next post Jak mieć piękne paznokcie