Jak chronić się przed osteoporozą

Kobiety po menopauzie o wiele częściej niż inne chorują na osteoporozę. Osteoporoza to choroba w czasie, której gęstość kości spada, w efekcie stają się one kruche i skłonne do złamań. Są jednak sposoby zapobiegania zachorowania na osteoporozę.
Głównym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zachorowania jest bogata w wapń dieta. To mała ilość wapnia dostarczanego wraz z pożywieniem powoduje osłabienie kości. Im więcej produktów zawierających wapń w diecie, tym lepiej. Dobrym źródłem wapnia jest mleko i przetwory z mleka: jogurty i żółte sery.
Bardzo ważna jest także obecność witaminy D. Niedobór tej witaminy powoduje, że nawet w przypadku diety bogatej w wapń niewiele pozostaje go w organizmie. Źródłem witaminy mogą być morskie ryby, tran, powstaje ona także w organizmie pod wpływem słońca, można przyjmować także jej suplementy. Kości wzmacnia także aktywność fizyczna, obciążenia w czasie wykonywania ćwiczeń powodują zwiększone odkładanie się w kościach składników mineralnych. Trzeba także ograniczyć spożycie kofeiny i soli.

Previous post Dieta owocowo warzywna dlaczego dobra ?
Next post Zalety pływania