Kawa – pobudzający napój czy niebezpieczna używka?

Kawa cieszy się licznym gronem miłośników na całym świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie bowiem codziennej pobudki bez zimnego prysznica i… aromatycznej filiżanki ciemnego napoju. Podaje się go z mlekiem, cukrem, słodkimi sosami lub jako czarny, gorzki płyn o intensywnym smaku. Co do właściwości zdrowotnych kawy istnieje jednak wiele sprzecznych informacji – niektórzy polecają energetyzujący napój, inni zaś solennie przed nim przestrzegają.
Jedno jest pewne – kawa budzi. Nie tylko dodaje witalności ciału, ale i energetyzuje umysł, ułatwiając koncentrację i realizację codziennych obowiązków. Aromatyczny napój, szczególnie w większych ilościach, sprzyja jednak wypłukiwaniu z organizmu cennego pierwiastka – magnezu, zaburzając homeostazę elektrolitową ustroju.
Pijąc kawę warto więc suplementować magnez – na rynku dostępnych jest wiele preparatów gwarantujących uzupełnienie cennego pierwiastka, który zapobiega skurczom mięśniowym, łagodzi nerwowość i ułatwia koncentrację. Kawa działa też moczopędnie – dlatego po filiżance pysznego napoju należy wypić szklankę wody mineralnej.

Previous post Sympatia do siebie
Next post Co robić, aby nie utyć