Rola witamin w diecie

Witaminy są nieodzownym elementem regulującym procesy chemiczne zachodzące w organizmie. Jako jedyne nie są przez organizm wytwarzane i muszą być dostarczane z zewnątrz.
Oczywiście najprostszym sposobem dostarczania do organizmu witamin jest ich spożywanie w postaci tabletek. Jest to jednak sposób nie bardzo skuteczny. Znacznie lepszym pomysłem są witaminy zawarte w owocach, warzywach, a także innych składnikach pożywienia, czyli dostarczane w sposób naturalny. Natomiast do wytworzenia witaminy D niezbędne są promienie słoneczne. Wszystkie witaminy można podzielić na rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. Niedobór witamin powodował dawniej poważne kłopoty. Na przykład czymś powszechnym był szkorbut. W ostateczności mógł nawet doprowadzić do śmierci. Brak witamin powodował też chorobę nazywaną awitaminozą. Jej efektem była na przykład krzywica u dzieci lub tzw. kurza ślepota, ewentualnie zmiany chorobowe naskórka i niedokrwistość.
Dzisiaj nasza wiedza na temat witamin jest dość duża. Równie powszechna jest świadomość znaczenia witamin. Z tego powodu choroby spowodowane ich brakiem są coraz rzadsze, chociaż nie do końca wyeliminowane.

Previous post Najważniejsza jest regularność
Next post Fast foody z reguły uzależniają