Wbrew modzie na zwolnienia z WF’u

Dzieci to wierni obserwatorzy i naśladowcy – z uwagą przyglądają się zachowaniu swoich rodziców i opiekunów, a potem wcielają w życie wyuczone modele postępowania. Dlatego też, kiedy dorośli unikają aktywności fizycznej, a w XXI wieku zdarza się to coraz częściej, dzieci także zaczynają stronić od sportu. Coraz powszechniejszym zjawiskiem staje się wypisywanie podopiecznym zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, co zupełnie ogranicza dzieciom i młodzieży dostęp do aktywności ruchowej.
Zanim podpiszemy karteczkę z prośbą o zwolnienie dziecka z WF’u, zastanówmy się nad konsekwencjami takiej decyzji, a niestety będą one niekorzystne. Brak ruchu sprzyja bowiem otyłości, a od tej niedaleko już do cukrzycy, nadciśnienia i zaburzeń hormonalnych, w niektórych przypadkach generujących także zaburzenia płodności w przyszłości. Sport uprawiany kilka razy w tygodniu, w szkole, pozwala więc dzieciom zachować dobre zdrowie.
Dlatego też, warto przekonywać pociechę do ruchu i nie zwalniać jej z obowiązku ćwiczenia na lekcjach. Jeśli maluch ma problemy ze sprawnością, trzeba rozmawiać z nim i przekonywać, że wszystkiego można się nauczyć.

Previous post Czy można odzwyczaić się od cukru
Next post Co wpływa na nasze samopoczucie