Witamina D dlaczego można przyjmować

O roli witaminy D
Witamina D jest kluczową witaminą dla zdrowia dzieci i osób dorosłych. W przypadku osób dorosłych odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce osteoporozy, w przypadku małych dzieci pełni ważną rolę w zapobieganiu krzywicy. Ale to jeszcze nie wszystko. Zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych trwały niedobór witaminy D może doprowadzić do chorób o charakterze autoimmunologicznym (należą do nich między innymi choroby tarczycy) i powodować spadek odporności organizmu – stąd skłonność do infekcji w okresach jesienno-zimowych.
Z kolei prawidłowy poziom witaminy D przyczynia się do poprawy koordynacji ruchowej, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, choroby układu krążenia, wpływa na lepsze przyswajanie wapnia.
Zapotrzebowanie organizmu na witaminę D zaspakajamy w okresie wiosenno-letnim 15 minutowymi kąpielami słonecznymi, w pozostałym okresie dietą bogatą w morskie ryby, ryby w puszce, wątróbkę, żółtka jaj oraz przyjmując preparaty ją zawierające. Obecnie zaleca się, aby preparaty witaminy D zażywały także osoby dorosłe.

Previous post Zalety jazdy na rowerze
Next post Co to jest piramida żywieniowa