O kluczowych składnikach mineralnych

Do prawidłowego funkcjonowania nasz organizm potrzebuje wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, sodu i potasu. Wapń jako składnik budulcowy kości jest dostarczany głównie przez spożycie mleka i jego przetworów. W nabiale wapnia jest nie tylko dużo, ale jest on także łatwo przyswajalny. Prawidłowe przyswajanie wapnia ułatwia obecność witaminy D.
Procesy przemiany materii, przyswajanie składników odżywczych wymaga obecności fosforu. Duże ilości tego pierwiastka znajdują się w produktach zbożowych, roślinach strączkowych, w mięsie i rybach. Organizm jednak najłatwiej przyswaja fosfor zawarty w roślinach strączkowych, w mięsie i w rybach, a znacznie gorzej ten pochodzący z produktów zbożowych.
Żelazo jako główny składnik hemoglobiny chroni przed niedokrwistością. Występuje głównie w mięsie (najwięcej w wątróbce), żółtkach jaj, ciemnym pieczywie, kaszach. Źródłem magnezu może być ciemne pieczywo, kasza gryczana. Źródłem potasu są warzywa i owoce, a sód pochodzi głównie z soli kuchennej. Jednak jej spożycie należy ograniczać.

Previous post Praca zgodna z pasją
Next post Korzystanie z morskiego jodu